Jak zostałem programistą, czyli Grzegorz Maciejewski o pracy w IT

Czytaj dalej

- Rozwiązywanie problemów programistycznych zawsze dawało mi wiele radości (…) – to trochę tak jak z rozwiązywaniem zagadek – a ja lubię zagadki – zdradza Grzegorz Maciejewski, członek zespołu ANEGIS od lipca 2018. Dziś, jako programista w jednym z projektów, zdobywa doświadczenie w obszarze funkcjonowania zaawansowanych systemów ERP i współpracy w dużym zespole projektowym. Zapraszamy na wywiad.

- Grześ, co studiujesz i na jakim etapie studiów jesteś?

- Skończyłem studia I stopnia na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, obecnie jestem studentem II stopnia studiów na tym samym kierunku – specjalność: projektowanie systemów informatycznych.

- Dlaczego wybrałeś akurat te studia?

- Już w czasie liceum byłem zdecydowany na informatykę - trudno powiedzieć, dlaczego ten, a nie inny kierunek. Na pewno brałem pod uwagę rynek pracy, który, tak jak obecnie, prężnie się rozwijał, dlatego widziałem w tym wiele potencjalnych ścieżek rozwoju. Rozwiązywanie problemów programistycznych zawsze dawało mi wiele radości – dojście do rozwiązania problemu, nad którym głowimy się od dłuższego czasu w grupie bądź w pojedynkę, daje nieporównywalną satysfakcję - to trochę tak jak z rozwiązywaniem zagadek – a ja lubię zagadki.

- W programowaniu w jakich językach czujesz się najpewniej i z jakimi technologiami wiążesz swoją przyszłość?

- Zdecydowanie moim ulubionym językiem programowania jest C#, którego używałem w czasie studiów do realizacji projektów. Poza tym dobrze czuję się w języku X++, którego używam w pracy. Ze względu na swoje zainteresowania i gromadzone doświadczenie, swoją przyszłość wiążę z technologiami firmy Microsoft.

- Jak dowiedziałeś się o ANEGIS?

- O firmie dowiedziałem się od swojego brata.

- A co Cię zainteresowało w Programie Akademickim ANEGIS, że postanowiłeś wziąć w nim udział?

- Zainteresowała mnie spora elastyczność oraz możliwość połączenia pracy z dalszym studiowaniem. Poza tym system, w którym pracuję, był dla mnie czymś zupełnie nowym, pomyślałem więc, że jest to dobra okazja, żeby nauczyć się czegoś nowego. Zachęcająca była również możliwość dalszej współpracy po zakończeniu programu akademickiego, który trwał w czasie wakacji.

- Jak wspominasz rekrutację do programu?

- Rekrutacja była podzielona na kilka etapów. Pierwszym była wstępna rozmowa w firmie, po której zostaliśmy skierowani na dwuczęściowe szkolenie – pierwsza część trwała 3 dni i odbywała się w siedzibie firmy. Druga część trwała 5 dni, po 8 godzin i odbywała się w sali szkoleniowej. Na zakończenie każdego z etapów otrzymywaliśmy zadanie do samodzielnego wykonania. Po przejściu przez te etapy rozpoczynał się trzymiesięczny staż. Całość wspominam pozytywnie, chociaż wymagało to nieco poświęceń ze względu na to, że tygodniowe szkolenie odbywało się w czasie semestru akademickiego.

- Jak wyglądał Twój proces wdrożenia w pracę w firmie?

- Moje przygotowania to w dużej mierze wyżej wymienione szkolenia, oprócz tego w trakcie programu akademickiego otrzymywaliśmy od swoich mentorów zadania podobne do tych, które rozwiązywaliśmy na końcu każdego ze szkoleń. Sam okres przygotowań do stażu nie był długi – trwał zaledwie jeden miesiąc. Moim mentorem był Oleksandr Dudarenko, ale zawsze można było liczyć na pomoc wszystkich innych developerów.

- Co nowego poznałeś w trakcie programu? Z czym w kontekście programowania zetknąłeś się po raz pierwszy po podjęciu pracy w ANEGIS?

- Po pierwsze system – Microsoft Dynamics 365 – to było coś całkowicie nowego dla mnie. W kontekście implementowania modyfikacji w tym systemie wszystko było na swój sposób nowe, programowanie w D365 najczęściej polega na modyfikowaniu istniejącego już kodu, na dodawaniu do niego nowych funkcjonalności za pomocą odpowiednich rozszerzeń klas bądź obiektów. Czasami jest to bardzo czasochłonne, szczególnie gdy modyfikujemy dany moduł po raz pierwszy i poszukujemy właściwego miejsca do wprowadzenia swojej modyfikacji.

- Gdybyś miał zachęcić studenta do udziału w programie akademickim – na jakie zalety programu zwróciłbyś jego uwagę?

- Systemy ERP są mało popularne na studiach. Staż w firmie ANEGIS pozwala na zapoznanie się z tym obszarem, a także daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia, takiego jak praca w zespole. Plusem programu akademickiego jest też to, że wszystkiego można nauczyć się praktycznie od zera, a cały proces nauki jest nadzorowany przez doświadczonego programistę, który wspiera nas swoją wiedzą.

- W jakim jesteś obecnie projekcie i za co jesteś w nim odpowiedzialny?

- Jestem w projekcie wdrożeniowym dla firmy handlowej. Moja praca polega na implementowaniu modyfikacji w systemie Microsoft Dynamics 365 for Finance and Operations.

- Czy to, nad czym pracujesz w ANEGIS, pomaga Ci w zadaniach i nauce na studiach?

- Praca jako programista w ANEGIS na pewno daje większą pewność w implementacji własnych rozwiązań, nawet prostych zadań na studiach, ponieważ w czasie pracy cały czas szlifuję swoje umiejętności programistyczne oraz zdobywam doświadczenie projektowe. Moje obecne studia związane są z projektowaniem systemów informatycznych oraz zarządzaniem projektami informatycznymi, znajomość D365 buduje świadomość funkcjonowania dużych systemów a praca w zespole z doświadczonymi ludźmi pozwala zaobserwować, jak powinien funkcjonować zespół.

- Dlaczego według Ciebie warto pracować w ANEGIS?          

- A dlaczego nie? W ANEGIS mogę dostosować swoje godziny pracy tak, by połączyć je ze studiami, mam możliwość rozwijania swoich umiejętności w bardzo szerokim zakresie – każdy może liczyć na indywidualną ścieżkę rozwoju w firmie.

- Czego chciałbyś się jeszcze nauczyć w firmie?

- W przyszłości chciałbym nauczyć się zarządzać projektami informatycznymi, jednak najpierw chciałbym dobrze poznać stronę programistyczną i rozwinąć swoje umiejętności w tym obszarze.

- Na jakie aktywności poświęcasz swój wolny czas? Jakie masz hobby?

- W wolnym czasie robię różne rzeczy, między innymi chodzę na siłownię, gram w gry komputerowe (głównie RPG), słucham muzyki, czytam książki. Lubię też grać w gry planszowe i od czasu do czasu ze znajomymi spotykam się właśnie w tym celu.

- Dziękuję.

Co możemy dla Państwa zrobić?

Chcielibyśmy usłyszeć o Państwa projekcie. Nasz zespół skontaktuje się z Państwem w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.

Dziękujemy za zapytanie. Przekazaliśmy je do najbardziej kompetentnego działu. Nasz konsultant odezwie się do Pana/Pani w najbliższym możliwym czasie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.