Technologie kognitywne

Technologie kognitywne

Opis rozwiązania

Systemy wyposażone w technologie kognitywne wykonują lub uzupełniają zadania, które wymagają ludzkiej inteligencji i percepcji – potrafią planować, rozumować, uczyć się. Analizy firmy Deloitte, zawarte w raporcie TMT Predictions, wskazują, że do 2025 roku technologie kognitywne przyczynią się do modernizacji ok. 80% procesów biznesowych.

Inteligencja kognitywna

Inteligencja kognitywna obejmuje technologie, które umożliwiają aplikacjom, systemom, narzędziom widzenie, słyszenie, mówienie i rozumienie intencji oraz potrzeb użytkownika. Jako część sztucznej inteligencji, inteligencja kognitywna wyposaża maszyny w umiejętność posługiwania się językiem naturalnym ich użytkowników.

Systemy kognitywne wykorzystują racjonalne procesy ludzkie do przetwarzania danych. Pełnią funkcje diagnostyczne i predykcyjne. Dostarczają wniosków, wgląd w procesy i oferują zautomatyzowane działania oparte na analizie danych i kontekstualnych, ludzkich interakcjach.

Automatyzację stosowaną efektywnie w sytuacjach nieprzewidywanych, wykorzystującą informacje na wzór rozumowania ludzkiego, można określić automatyzacją kognitywną. Inaczej - inteligentna lub sprytna automatyzacja – do analizy i interpretacji informacji stosuje algorytmy z obszaru sztucznej inteligencji, np. uczenie maszynowe, analizę semantyczną, przetwarzanie języka naturalnego. Automatyzacja kognitywna jest przydatna, jeśli działa na dużych zbiorach danych i korzysta z przetwarzania danych w chmurze, dostarczającego potężnych mocy obliczeniowych. To nowy wymiar realizacji procesów w firmie, ponieważ:

 1. Systemy wykorzystujące automatyzację kognitywną uczą się reagować na nowe i niespodziewane zdarzenia.
 2. Maszyny zaprogramowane pod kątem automatyzacji kognitywnej mają możliwość podejmowania autonomicznych złożonych decyzji, a w sytuacjach niejednoznacznych poddawania alternatywnych działań prowadzących do osiągnięcia oczekiwanego efektu.
 3. Oprogramowanie z funkcją automatyzacji kognitywnej może wykryć i zareagować na zdarzenia, w których człowiek może popełnić błąd i podjąć nieodpowiednie działanie.

Inteligencja kognitywna umieszczona w systemach biznesowych umożliwia przetwarzanie ogromnych ilości nieustrukturyzowanych danych oraz realizację zaawansowanych i złożonych procesów operacyjnych.

Możliwości technologii kognitywnych

Microsoft rozwija i udostępnia technologie kognitywne, składające się z wszechstronnego zestawu narzędzi i struktur, dzięki którym firmy mogą stosować algorytmy sztucznej inteligencji na szeroką skalę i nie potrzebują do jej obsługi zespołu specjalistów.

ANEGIS wykorzystuje usługi Microsoft Cognitive Services do tworzenia i adaptacji produktów sztucznej inteligencji, które łączą się z aplikacjami biznesowymi firm.

Moc obliczeniowa chmury Microsoft Azure umożliwia organizacjom różnej wielkości czerpanie korzyści z inteligencji dostarczanej przez algorytmy uczenia maszynowego. A ponieważ usługi są świadczone na platformie Azure, są one wspierane przez najlepszą w swojej klasie infrastrukturę i bezpieczeństwo, dostępność, zgodność i łatwość zarządzania.

ANEGIS opracowuje rozwiązania AI oparte na API Microsoft, aby usprawniać procesy biznesowe w produkcji, handlu i innych sektorach. Te rozwiązania obejmują:

Obraz

 • Rozpoznawanie produktu, np. jabłko, gruszka, papryka
 • Rozpoznawanie rodzaju produktu, np. papryka dzwonkowa, papryka serrano, papryka jalapeño
 • Rozpoznawanie świeżości produktu
 • Rozpoznawanie cech produktu takich jak kolor, kształt, rozmiar
 • Określanie pojemności płynów
 • Rozpoznawanie brakujących produktów na półce sklepowej

Mowa

 • Automatyczne rozpoznawanie i transkrypcja mowy
 • Automatyczne odczytywanie tekstu
 • Identyfikacja i weryfikacja mówcy
 • Automatyczne tłumaczenie mowy w czasie rzeczywistym

Język

 • Analiza uczuć, którymi nacechowany jest tekst
 • Kontekstowe rozumienie języka
 • Ekstrakcja kluczowych fraz
 • Rozpoznawanie nazw

Wiedza i wyszukiwanie

 • Dopasowanie semantyczne do podstaw wiedzy
 • Identyfikacja tematu i trendu wideo
 • Identyfikacja i klasyfikacja obrazów
 • Pozyskiwanie wiedzy z obrazów
 • Identyfikacja tematów zdobywających popularność

Technologie kognitywne w Dynamics 365 for Finance and Operations

ANEGIS wnosi inteligencję kognitywną do systemów do planowania zasobów przedsiębiorstwa (system ERP), realizacji produkcji (system MES) i zarządzania jakością (QMS) integrując Dynamics 365 for Finance and Operations i usługi kognitywne.

Na przykład zarządzanie jakością może być zautomatyzowane za pomocą niestandardowego serwisu wizyjnego w celu wizualnej kontroli parametrów produktu i dostarczania w czasie rzeczywistym informacji zwrotnych do planu produkcji w Dynamics 365, przy jednoczesnej zmianie trasy produktów, które nie spełniają wymaganych standardów.

W Dynamics 365 for Retail zaawansowane rekomendacje produktów mogą być dostarczone do urządzenia POS (ang. Point of Sale), które wykorzystuje Cognitive Services i Azure Machine Learning. Rekomendacje, oparte na historii zakupów, listach życzeń i przedmiotach zakupionych przez innych klientów online i w sklepach tradycyjnych, pomagają klientowi w odkrywaniu produktów, a sprzedawcom w sprzedaży up-sell i cross-sell, a także mogą pomóc utrzymać zaangażowanie klienta.

"Bazując na naszej współpracy potwierdzamy doświadczenie, profesjonalizm i rzetelność pracowników ANEGIS. Polecamy tego dostawcę jako niezawodnego partnera biznesowego."
Ewa Franczak
Group Information Systems Manager, Nicols
"Firma ANEGIS zapewniła znakomite wsparcie instalacji modułu finansowego Dynamics AX w naszej jednostce dominującej. Jej konsultanci to najwyższej jakości, wysoce skuteczni specjaliści."
Marie Capes
Dyrektor Finansów i Administracji, WPP London
"Zaangażowanie ANEGIS i rzetelne podejście były kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu przez nas decyzji o współpracy z ANEGIS. Firma nadal skutecznie i terminowo realizuje swoje cele."
Neil Hammond
Dyrektor IT, BUUK Infrastructure
"Nasze uruchomienie zakończyło się sukcesem! Dziękuję Wam wszystkim. Pozwolę sobie powtórzyć, że jestem bardzo wdzięczny!"
Dr. Rick Dannert
Project Manager, NEW YORKER
Co możemy dla Państwa zrobić?
Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Nasz dział sprzedaży skontaktuje się z Panią/Panem jak to tylko będzie możliwe.
Oops! Something went wrong while submitting the form.