Jak zarządzać e-commerce w postpandemicznej rzeczywistości? ERP dla sklepu internetowego

Czytaj dalej

E-commerce rozkwitł w czasie pandemii. To wniosek płynący z wielu raportów poświęconych e-commerce w ostatnich latach. Konsumenci przebywający w domach porzucili swoje nawyki zakupowe i skierowali się w stronę sklepów internetowych. Wymuszając na sprzedawcach wdrożenie rozwiązań online, skrócili adaptację cyfrową firm z kilku lat do mniej niż roku. Sprzedaż online przestała być dodatkowym źródłem dochodu, a stała się dla wielu głównym, jeśli nie jedynym. Czy w erze rozkwitu e-commerce postawienie sklepu internetowego wystarczy, żeby opanować wszystkie elementy, które składają się na sprzedaż w internecie?

W ERP dla sklepu internetowego znajdzie się miejsce

Na e-commerce składa się tak sprzedaż produktów w sklepie online, jak i obsługa klienta, księgowość, magazynowanie, logistyka czy raportowanie. Istnieje rozwiązanie, które jest w stanie objąć te wszystkie obszary – system ERP dla sklepu internetowego. Nowoczesne rozwiązania dla handlu łączą narzędzia do sprzedaży i raportowania, wspierają obsługę klienta, przetwarzanie zamówień online i zapewniają nadzór nad pełnym procesem realizacji zamówienia, zbierając po drodze dane i wykorzystując ich analizy do poprawy procesów.

Rynek sklepów internetowych w liczbach

Przyjrzyjmy się najpierw skali boomu w e-commerce.

 • eMarketer podaje, że wartość globalna rynku e-commerce osiągnęła w 2021 roku 5,2 biliona dolarów i przewiduje, że ten rok – 2022 – zamkniemy wynikiem 5,7 biliona. Ta wartość będzie rosła w kolejnych latach. W 2026 roku handel elektroniczny będzie stanowił 24% światowej sprzedaży detalicznej w porównaniu z 19,7%, które, jak przewiduje eMarketer, osiągnie e-commerce na koniec 2022 roku (1).
 • Adobe z kolei przyjrzał się Amerykanom i temu, jak kupowali od marca 2020 do lutego 2022. Obliczył, że w ciągu tych dwóch „pandemicznych” lat na zakupy online wydali 1,7 biliona dolarów. To 55% wzrost w porównaniu z wydatkami w sieci z dwóch lat poprzedzających pandemię. Adobe przewiduje, że tylko w 2022 r. wartość zakupów online przekroczy już bilion dolarów (2).
 • A jak e-commerce ma się w Polsce? Ma się dobrze. 77% Polaków spośród ankietowanych do raportu E-commerce w Polsce 2022 to osoby kupujące online. 30% respondentów przyznało, że z powodu pandemii COVID-19 kupuje w internecie częściej lub więcej. Dla 17% ankietowanych sklepy online są pierwszym wyborem przy poszukiwaniu większości produktów. Ponad 75% Polaków regularnie kupuje w polskich sklepach online, a 32% korzysta również ze sklepów zagranicznych (3).

Nic więc dziwnego, że w Polsce zakładanych jest kilkaset sklepów internetowych miesięcznie. Według danych z KRS przeanalizowanych przez wywiadownię Dun & Bradstreet w Polsce zarejestrowanych jest ponad 54 tysiące e-sklepów, przy czym liczba ta z roku na rok rośnie – co miesiąc polskiemu rynkowi e-commerce przybywa prawie 350 sklepów (4).

Ten wzrost wiąże się z nowymi wyzwaniami, którym wiele działalności nie potrafi sprostać. Bo jeśli spojrzymy na kondycję finansową tych sklepów – jedynie 8% z nich jest ona bardzo dobra. Jako bardzo złą można określić kondycję 21% sklepów online (4).  

Co stanowi dla nich wyzwanie?

Dynamika rozwoju e-commerce wzmaga konkurencyjność, przy czym stabilne, znane marki nie dadzą sobie łatwo odebrać klientów. Rośnie świadomość klientów, dla których cena jest tylko jednym z wielu czynników składających się na doświadczenie zakupowe. Te pozytywne – co warto zaznaczyć – pozwalają przyciągnąć i utrzymać klienta przy marce, negatywne zaś zniechęcić do niej, często bezpowrotnie. Kolejny wyzwaniem jest technologia. Aby być skutecznym w walce o klienta, sprzedawcy przechodzą ze sklepów internetowych na rozbudowane platformy e-commerce, które pozwalają na zarządzanie całym środowiskiem handlowym i procesem zakupowym lub integrują sklepy ze swoim systemem ERP, który organizuje te obszary, których oprogramowaniu sklepowemu brak.

Czym jest system ERP dla sklepu internetowego?

ERP – ang. enterprise resource planning – jest metodą efektywnego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP wdrożony w firmie handlowej obejmie finanse, kadry, magazyn, łańcuch dostaw, ale też obszar CRM – sprzedaż i obsługę klienta. Program do obsługi sklepu internetowego można zintegrować z ERP lub wykorzystać moduły e-commerce, które w wielu systemach ERP funkcjonują jako integralne, kompleksowe narzędzia do tworzenia i prowadzenia sklepu internetowego. W systemie ERP Microsoft Dynamics 365 takim narzędziem jest aplikacja Dynamics 365 Commerce.

W czym może pomóc program do obsługi sklepu internetowego?

Przed każdą działalnością e-commerce stoi szereg wyzwań promocyjnych, sprzedażowych czy logistycznych. Platformy sprzedażowe takie jak Microsoft Dynamics 365 Commerce łączą wielokanałową sprzedaż i obsługę klienta, zaplecze biurowe i magazynowe, a narzędzia wspomagane algorytmami sztucznej inteligencji pomagają budować pełny profil klienta i pogłębiać z nim relacje, aby po kolejne produkty i usługi wracał do naszego sklepu. Jakim jeszcze wyzwaniom sprosta platforma e-commerce?

 • Presja czasu i zachowanie wysokiej jakości obsługi. Sklep, który chce się rozwijać, musi nieustannie redukować błędy w zakresie np. planowania dostaw czy reagowania na problemy klienta. Razem z doskonaleniem swoich wewnętrznych procesów dochodzi presja czasu – klienci nie mogą czekać zbyt długo na swoje zamówienia. W programie do obsługi sklepu internetowego można stworzyć harmonogram, który pozwoli zapanować nad sprawną realizacją zamówienia, od wizyty klienta w sklepie, przez zakup produktu, po dostarczenie towaru do klienta i obsługę posprzedażową.
 • Być o krok dalej od konkurencji. Mowa tu zarówno o konkurencji w postaci jednostkowych sklepów, jak i marketplace’ach, skupiających wielu sprzedawców, które w Polsce stanowią niemal połowę udziału całego rynku online (5). Ich rosnąca popularność wynika z np. niskiego progu wejścia. Śledzenie działań konkurencji za pomocą narzędzi monitorujących i analitycznych dostarczanych z platformą e-commerce pozwala nie tylko lepiej poznać branżę, ale także zaplanować skuteczny plan rozwoju.
 • Analizowanie danych. Zbierane informacje wyróżniają się dużą zmiennością, dlatego też ważne jest, aby je analizować, a wnioski wykorzystywać do rozwoju i doskonalenia dotychczasowych rozwiązań. Dane wskazują bowiem, że nawet 42% przedsiębiorców tego nie robi, co przekłada się np. na nieefektywne procesowanie zamówień.
 • Poszukiwanie nowych kanałów sprzedaży, metod płatności i możliwości rozwoju. Stagnacja jest największym wrogiem biznesu, dlatego tak ważny jest rozwój, śledzenie trendów i wykorzystywanie nowych technologii. Istotne jest, aby np. wprowadzić płatności smartfonem, z których – jak pokazuje raport PwC – w ciągu tygodnia korzysta nawet 17% badanych (6). Dostosowywanie strony www i procesów sprzedażowych pod zmieniające się oczekiwania klienta to jedna z dróg do budowania przewagi konkurencyjnej.

Dlaczego warto integrować sklep internetowy z systemem ERP?

System ERP dla e-commerce ma za zadanie zautomatyzować, ustandaryzować i ułatwić zarządzanie wieloma obszarami w sklepie online. Współczesny rynek narzuca kierunek rozwoju, podkreślając, że nowoczesne rozwiązania IT są najlepszym narzędziem do osiągania stawianych celów biznesowych.

Wdrażając systemy ERP dla sklepów internetowych, można zyskać:

 • stałe wsparcie wewnętrznych procesów – dotyczących obsługi magazynowej czy efektywnego zarządzania zamówieniami,
 • pełną automatyzację procesów – w tym wyznaczenie celów do zrealizowania i zwiększenia produktywności w transporcie i dostawie produktów,
 • sprawniejsze lokalizowanie towarów w magazynach i na etapie transportu,
 • kontrolę obrotu magazynowego,
 • trafne prognozy i plany sprzedażowe,
 • sprawne wykrywanie i redukcję błędów,
 • wsparcie w śledzenie trendów,
 • system do komunikowania międzyoddziałowego,
 • szybszą kompletację zamówień.

Dodatkowo integracja sklepu internetowego z systemami ERP przebiega w sposób szybki – wiele systemów ERP jest przystosowanych do integracji z popularnymi e-sklepami.

Rozwiązanie dla handlu można dostosować do indywidualnych potrzeb działalności przez wdrożenie pełnej platformy e-commerce, wybranych modułów do zarządzania sprzedażą internetową lub integracji funkcjonującego rozwiązania z systemem ERP.

Jeśli potrzebujesz rozwiązania szytego na miarę swojej działalności handlowej, skontaktuj się z naszym konsultantem, który podpowie i zaprezentuje najbardziej optymalne narzędzie dla twojego biznesu.

Źródła:

 1. Retail e-commerce sales worldwide from 2014 to 2026, 2022, https://www.statista.com/statistics/379046/worldwide-retail-e-commerce-sales/
 2. The Adobe Digital Economy Index, 2022, https://news.adobe.com/news/news-details/2022/Adobe-U.S.-Consumers-Spent-1.7-Trillion-Online-During-the-Pandemic-Rapidly-Expanding-the-Digital-Economy/default.aspx
 3. E-commerce w Polsce, 2022, https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/
 4. Badanie Dun & Bradstreet, czerwiec 2022, https://retailnet.pl/2022/07/13/w-polsce-przybywa-blisko-350-sklepow-internetowych-miesiecznie/
 5. Online marketplaces in the CEE, Euromonitor International, 2022, https://wiadomoscispozywcze.pl/artykuly/10552/platformy-marketplace-generuja-juz-48-cakowitej-sprzedazy-online/
 6. Polacy na zakupach. 5 filarów nowoczesnego handlu, PwC, 2018, https://www.pwc.pl/pl/publikacje/2018/polacy-na-zakupach-5-filarow-nowoczesnego-handlu-raport-pwc.html

Co możemy dla Państwa zrobić?

Chcielibyśmy usłyszeć o Państwa projekcie. Nasz zespół skontaktuje się z Państwem w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.

Dziękujemy za zapytanie. Przekazaliśmy je do najbardziej kompetentnego działu. Nasz konsultant odezwie się do Pana/Pani w najbliższym możliwym czasie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.