Jak zostałem programistą, czyli Dawid Szewczyk mówi o swojej pracy w IT

Czytaj dalej

- Już przed szkołą średnią miałem styczność z programowaniem – wspomina Dawid Szewczyk, młodszy programista, który dołączył do ANEGIS w Programie Akademickim. Dawid pojawił się w ANEGIS na początku lata 2018 i od tamtego momentu kontynuuje swoją przygodę z programowaniem w naszych szeregach. Zachęcamy do przeczytania rozmowy z Dawidem, w której mówi o swoich wyborach, zainteresowaniach i pracy.

- Na jakim etapie studiów jesteś, Dawidzie? Zdradź nam kilka informacji o nich.

- Aktualnie jestem studentem Politechniki Wrocławskiej. Studiuję już 5 rok na kierunku informatyka na Wydziale Informatyki i Zarządzania. Wybrana przeze mnie specjalność to projektowanie systemów informatycznych. Obecnie jestem na studiach II stopnia i mam za sobą ukończone studia I stopnia na tym samym wydziale, kierunku oraz uczelni.

- Czym był podyktowany Twój wybór kierunku studiów? Zainteresowaniami? Atrakcyjnym rynkiem pracy? Czy może namową bliskich?

- Myślę, że kluczową rolę odegrały zainteresowania, chociaż atrakcyjność rynku pracy też miała wpływ na tę decyzję. Już przed szkołą średnią miałem małą styczność z programowaniem, próbując dodać lub zmienić istniejące funkcjonalności programów – wówczas przede wszystkim gier komputerowych. Próby najczęściej kończyły się porażką, ale zdarzały się też sukcesy, które dawały mi wiele satysfakcji. Pochłonęło mnie to na tyle, że chciałem bardziej zgłębić tę dziedzinę i stąd wybór kierunku studiów.

- W programowaniu w jakich językach czujesz się najpewniej i z jakimi technologiami wiążesz swoją przyszłość?

- Aktualnie najpewniej czuję się w programowaniu w języku C#, z którego najczęściej korzystam w projektach prywatnych i dotyczących studiów oraz X++, którego używam w pracy. Generalnie największą styczność mam z technologiami firmy Microsoft i myślę, że to właśnie z nimi zwiążę swoją przyszłość.

- Jak dowiedziałeś się o Programie Akademickim ANEGIS?

- Od kolegi Grzegorza, którego brat – Jacek - pracował wówczas w ANEGIS. Obaj szukaliśmy praktyk, których odbycie było wymagane przez uczelnię, więc zainteresował nas Program ANEGIS przeznaczony specjalnie dla studentów.

- Co Cię w nim szczególnie zainteresowało?

- Zainteresowała mnie możliwość poznania nowej technologii, o której wcześniej nawet nie słyszałem. Poza tym zaciekawiły mnie informacje o kładzeniu dużego nacisku w firmie na język angielski. Uznałem, że to może być okazja do podszlifowania swoich umiejętności językowych, a więc mógłbym wynieść coś z Programu nawet gdybym nie zdecydował się zostać w firmie.

- Jak wyglądała Twoja rekrutacja do Programu? Jak ją wspominasz?

- Z tego, co pamiętam, zaczęło się od rozmowy wstępnej, na której dowiedziałem się, jak mniej więcej będzie wyglądał Program. Następnie zorganizowane zostały dwa szkolenia – trzydniowe szkolenie wewnętrzne w biurze ANEGIS oraz tygodniowe szkolenie prowadzone przez certyfikowanego szkoleniowca z zewnątrz. Prawdę mówiąc, na początku byłem trochę przytłoczony całą nową wiedzą. Wcześniej nie miałem styczności z systemami ERP, więc nie wiedziałem czego mogę się spodziewać. Okazało się jednak, że wiedza ze studiów oraz z dwóch szkoleń nie poszła na marne i udało mi się dostać do Programu.

- Jak wyglądał Twój proces nauki i przygotowań w ramach Programu Akademickiego, zanim zostałeś programistą w ANEGIS?

- O ile dobrze pamiętam Program trwał 3 miesiące. Moim mentorem był Tomasz Franczyk i to on kierował moim rozwojem. Dobrze wspominam ten okres. Początkowo polegał on na czytaniu i oglądaniu materiałów Microsoft. Po tygodniu lub dwóch zaczęły się zadania praktyczne. Co ważne, były to zadania realizowane przez innych programistów w ramach rzeczywistych projektów, więc mogłem dowiedzieć się, czym dokładnie zajmują się starsi koledzy, a także czym będę zajmował się ja.

- Co nowego poznałeś w trakcie Programu Akademickiego? Z czym w kontekście programowania zetknąłeś się po raz pierwszy po podjęciu pracy w ANEGIS?

- Przede wszystkim było to moje pierwsze zetknięcie z systemem ERP i prawdopodobnie pierwsze zetknięcie z jakimkolwiek tak dużym systemem. Na studiach zazwyczaj pisaliśmy programy od zera, tutaj z kolei wprowadzamy zmiany do już funkcjonującego systemu. Wymaga to uwagi, aby nie zepsuć działających funkcjonalności oraz analizy, gdzie najlepiej umiejscowić własny fragment kodu, aby zapewnić największą wydajność.

- A gdybyś miał zachęcić młodego adepta programowania do udziału w Programie Akademickim – na jakie zalety Programu zwróciłbyś jego uwagę?

- Powiedziałbym, że jest to szansa na zetknięcie z systemami ERP, czyli czymś nowym, czego nie doświadczymy na studiach. Poza tym Program umożliwia rozwój pod okiem mentora, który ma duże doświadczenie programistyczne i nie tylko. Można uzyskać od niego wiedzę dotyczącą ogólnych praktyk programistycznych, pracy w zespole czy kontaktu z klientem, która przyda się nie tylko na studiach, ale także w pracy.

- Pracujesz w ANEGIS drugi rok - w jakim jesteś obecnie projekcie i za co jesteś w nim odpowiedzialny?

- Aktualnie jestem w projekcie Brookfield i odpowiadam za wprowadzanie nowych modyfikacji do systemu Dynamics AX 2012. Oprócz tego odpowiadam klientowi, gdy ma on jakieś pytania dotyczące systemu, a także poprawiam błędy, z którymi użytkownicy stykają się podczas korzystania z systemu.

- Czy to, nad czym pracujesz w zespole, pomaga Ci w zadaniach i nauce na studiach?

- Myślę, że tak. Przede wszystkim mogę zobaczyć, jak wygląda kierowanie komercyjnym projektem, o czym uczymy się aktualnie na drugim semestrze studiów magisterskich. Mogę więc skonfrontować wiedzę ze studiów ze spostrzeżeniami z pracy. Oprócz tego, pracując w ANEGIS, stale rozwijam swoje umiejętności programistyczne, co oczywiście pomaga mi w projektach realizowanych na studiach.

- Dlaczego według Ciebie warto pracować w ANEGIS?

- Myślę, że ANEGIS jest miejscem przyjaznym dla studentów ze względu na elastyczne godziny pracy, możliwość pogodzenia nauki z pracą oraz naturalnie - rozwój. Za dużą zaletę uważam możliwość podszkolenia się w języku angielskim.

- Czym dla Ciebie jest ta firma?

- Przede wszystkim jest to pierwsza firma w jakiej pracuję, więc jest to miejsce, gdzie uczę się nie tylko programowania, ale też pracy w zespole oraz zasad funkcjonowania w firmie. Poza tym jest to miejsce, gdzie poznaję nowych ludzi, co również cenię.

- Czego chciałbyś się jeszcze nauczyć w ANEGIS?

- Przede wszystkim chciałbym dalej rozwijać swoje umiejętności analityczne i programistyczne. Każde nowe zadanie jest swego rodzaju odrębnym wyzwaniem i, jak do tej pory, każde z nich wymagało przynajmniej częściowo innego podejścia niż poprzednie.

- Na jakie aktywności - hobby poświęcasz swój wolny czas?

- W wolnym czasie lubię uczyć się historii. Najczęściej poprzez książki i filmy oraz czytanie dyskusji na forach internetowych. Z aktywności sportowych – w cieplejsze dni często wybieram się na przejażdżki rowerowe. Oprócz tego przez jakiś czas uczyłem się gry na gitarze i myślę, że gdy skończą się studia i będę miał więcej czasu, odkurzę ją i znów zacznę grać.

- Dziękuję.

Co możemy dla Państwa zrobić?

Chcielibyśmy usłyszeć o Państwa projekcie. Nasz zespół skontaktuje się z Państwem w ciągu maksymalnie dwóch dni roboczych.

Dziękujemy za zapytanie. Przekazaliśmy je do najbardziej kompetentnego działu. Nasz konsultant odezwie się do Pana/Pani w najbliższym możliwym czasie.
Oops! Something went wrong while submitting the form.
🡱