Handel i dystrybucja

Handel i dystrybucja

Opis branży

Moda, artykuły spożywcze czy towary szybko zbywalne — niezależnie od obszaru handlu i dystrybucji wszystkie firmy codziennie napotykają wyzwania o charakterze operacyjnym.

Jedno jest pewne — klienci z sektora detalicznego kupują produkty i szukają ich w zupełnie inny sposób niż kiedyś. Klienci jednocześnie korzystają z sieci społecznościowych, sklepów online i stacjonarnych, a we wszystkich tych miejscach oczekują jednolitego, zintegrowanego i spójnego sposobu obsługi. Jeśli sprzedawca detaliczny chce utrzymać swoją pozycję i konkurować z innymi, nie może ograniczać się jedynie do cyfryzacji procesów papierowych i połączenia ze sobą zupełnie odmiennych rozwiązań cyfrowych i fizycznych. Sprzedawcy detaliczni muszą opracować nową koncepcję obsługi klientów i procesów biznesowych, wykorzystując przy tym sprawdzone systemy informatyczne. Dzięki temu budują swoją przewagę konkurencyjną, odpowiadając na nowe trendy oraz oczekiwania klienta.

Systemy informatyczne w dystrybucji

Rynek związany ze sprzedażą internetową to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów. Tylko w ostatnich latach roczny przychód e-commerce przekroczył 4,88 mld USD, osiągając wynik niemalże dwukrotnie wyższy niż w 2018 roku. Jak podaje raport firmy Forrester - w ciągu kilku lat udział handlu online stanowić będzie 60% wszystkich transakcji na świecie (uwzględniając przy tym handel detaliczny). 76% respondentów stwierdziło też, że doskonalenie systemów informatycznych, wspierających e-commerce, to biznesowy priorytet.

Tendencja e-commerce jest wzrostowa i obejmuje również sklepy internetowe w Polsce. Te, jak czytamy w raportach PWC, zakładane są coraz chętniej i częściej - tylko w ostatnich latach ich liczba wzrosła o ponad 34%. Co więcej - według najnowszego raportu Gemiusa już 62% polskich internautów deklaruje, że najchętniej kupuje w internecie.  

Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na przejście lub poszerzenie swojej oferty o sprzedaż opartą na środowisku online. Zmiana ta jest kluczowa pod kątem rozwojowym i jednocześnie powiązana jest z licznymi wyzwaniami - o charakterze biznesowym, technologicznym i procesowym. Wśród tych najczęściej wymienianych jest:

 • Duża zmienność informacji i danych, które obejmują obszar zamówień. Nieregularne wolumeny oraz nowe kanały sprzedaży powodują, że obszar magazynu musi szybciej i efektywniej procesować zamówienia. Według danych - około 42% firm ma trudności w porządkowaniu i analizowaniu danych klientów. Klasyczne strategie mogą być niewystarczające - zwłaszcza, jeśli w głównej mierze opierały się na fizycznej pracy człowieka. Wyzwaniem jest więc znalezienie rozwiązania IT dla logistyki, które będzie w stanie procesować zwiększoną liczbę danych.
 • Presja czasu, która łączy się z koniecznością utrzymywania wysokiej jakości usług. Docelowo więc e-commerce musi stale redukować błędy w zakresie wysyłki, notowania i planowania dostaw. Zadanie to bywa trudne, zwłaszcza gdy objęte jest sporą presją czasu i koniecznością obsługiwania klientów na najwyższym poziomie. Kluczem do sukcesu jest efektywny przepływ informacji i starannie stworzony główny harmonogram produkcji, który poradzi sobie z tempem pracy.
 • Zmniejszenie kosztów, które powiązane są z np. kosztami eksploatacyjnymi i ogólnie rozumianymi kosztami pracy. Docelowo więc logistyczne systemy informatyczne powinny optymalizować czas i wdrażać niezbędne rozwiązania, które usprawnią pracę, zmniejszą koszty i stworzą przestrzeń do realizacji nowych, biznesowych celów.
 • Rozwój konkurencyjności - w tym rosnąca popularność marketplace'ów, które w Polsce stanowią 50% udziału w rynku. Marketplace’y coraz częściej są podstawowym kanałem sprzedaży - również dla tradycyjnych sprzedawców. Ich zasadniczą zaletą jest niska bariera wejścia, dodatkowe kanały sprzedaży i lepsza promocja produktów.
  Konkurencyjność bywa na tyle duża, że tylko 30% e-commerce utrzymuje się na rynku dłużej niż 8 lat.  Nic więc dziwnego, że tak sprawnie rozwijający się rynek wymaga poszukiwania nowych rozwiązań, sprawniejszych procesów, dobranej pod grupę odbiorczą komunikacji i otwartości na nowe formy, dzięki której przedsiębiorstwo będzie o krok dalej niż konkurencja.
 • Nowe kanały sprzedaży i płatności - niegdyś głównym kanałem sprzedaży w branży e-commerce były urządzenia stacjonarne. Współcześnie ta tendencja wydaje się być nieco zachwiana - badania od 2018 roku wskazały, że w Polsce wskaźnik wykorzystywania urządzeń mobilnych wynosi 23%. Co więcej - raport PWC podaje, że w Polsce zakupów z użyciem smartfonu dokonuje przynajmniej raz w tygodniu 17% badanych, w tym 7% robi to codziennie. Liczby te pokrywają się z rosnącą popularnością płatności mobilnych - 21% ankietowanych z Polski i 23% na świecie zadeklarowało, że składa zamówienie i opłaca je przy użyciu smartfonu. Zmiany te w naturalny sposób tworzą nowe wyzwania dla biznesów, które muszą dostosować swoje strony www i proces sprzedażowy pod urządzenia przenośne.

Podsumowując: głównym wyzwaniem, które musiały spełnić systemy informatyczne w logistyce, jest konieczność zintegrowania i zautomatyzowania dostępnych funkcji - poczynając od wymiany danych, poprzez ujednolicenie standardów i zwiększenie efektywności przekazywania informacji związanych ze sprzedażą. Obsługa tych danych wymaga procesów i systemów informatycznych, które zapewnią swobodne przenoszenie informacji z modułu do modułu, przy okazji minimalizując ryzyko błędu i usprawniając działania, które dotychczas wymagały pracy człowieka.

Rozwiązania IT dla firm handlowych

Wszelkie działania tego typu wymagają sprawnego zarządzania całym przedsiębiorstwem - najczęściej z wykorzystaniem sprawdzonych i nowoczesnych systemów informatycznych.

ANEGIS dostarcza rozwiązania dla handlu i dystrybucji, w tym narzędzia sprzedaży, raportowania i zarządzania zaprojektowane specjalnie dla handlowców i dystrybutorów. Zaawansowana analiza w systemach business intelligence pozwala w pełni wykorzystać dane klientów i strategie segmentacji, aby podchodzić do komunikacji z klientami bardzo indywidualnie. Niezależnie od obszaru handlu – spożywczego, odzieżowego, FMCG – oprogramowanie Microsoft umożliwia dostosowanie strategicznych priorytetów, dostarczanie klientom zróżnicowanych usług i usprawnienie zarządzania sklepami w różnych lokalizacjach.

Branża związana z handlem i logistyką w pierwszej kolejności powinna otworzyć się na nowoczesne rozwiązania, które usprawniają codzienną pracę w obszarze pozyskiwania i porządkowania danych, a także tworzenia strategii sprzedaży. Współczesny rynek niejako narzuca ten kierunek - w końcu sklepy muszą się zmierzyć z m.in. coraz większą liczbą świadomych klientów.

Rozwiązania, które wspierają branżę i udoskonalają przedsiębiorstwo e-commerce, proponują:

 • wsparcie procesów związanych z obsługą magazynową - systemy pozwalają na efektywne zarządzanie magazynem, poczynając od złożenia, poprzez kompletowanie i zwracanie produktów,
 • automatyzację procesu sprzedaży - m.in. poprzez możliwość ustawiania i optymalizacji celów; zwiększoną produktywność; uzyskiwanie ważnych informacji w zakresie cykli sprzedażowych i transportu,
 • lokalizowanie towarów,
 • kontrolowanie i planowanie obrotu magazynowego,
 • lepszą komunikację wewnątrz przedsiębiorstwa,
 • tworzenie prognoz sprzedażowych i prognoz związanych z zapasami,
 • redukcję błędów, które powstają przy np. wprowadzaniu danych,
 • możliwość reagowania na trendy w branży,
 • ograniczenie odległości niezbędnej do kompletacji zamówienia,
 • wykorzystanie i zastosowanie systemu, który umożliwia sprawną lokalizację danej partii towaru i każdej pojedynczej przesyłki.

Baza wiedzy

Co możemy dla Państwa zrobić?
Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Nasz dział sprzedaży skontaktuje się z Panią/Panem jak to tylko będzie możliwe.
Oops! Something went wrong while submitting the form.