System MRP

System MRP

Opis rozwiązania

Równowaga między wykorzystaniem materiałów, kosztami produkcji i oczekiwaniami klientów to stan, do którego dążą producenci. Osiągnięcie i utrzymanie balansu nie jest jednak proste, bo na każdym etapie przepływu materiałów mogą pojawić się problemy, które tę równowagę zaburzą:

 • dostawca spóźnia się z towarem lub materiały nie spełniają kryteriów,
 • magazyn notuje błędne wydania albo uszkodzenia artykułów,
 • na hali produkcyjnej dochodzi do awarii i brakuje materiałów,
 • odbiorca produktu zmienia parametry lub wielkość zamówienia.

Aby spiąć i skoordynować wszystkie procesy producenci sięgają po narzędzia, które te zadania ułatwiają. System MRP jest jednym z nich.

Co to jest system MRP?

MRP, czyli Material Requirement Planning, to planowanie zapotrzebowania materiałowego. Pierwsze systemy MRP zaprojektowano w połowie XX wieku. Dziś MRP rzadko występuje jako osobny system, zwykle jest funkcjonalnością systemu ERP, który zastąpił MRP, realizując przede wszystkim zarządzanie procesami finansowymi, ale też produkcją, sprzedażą czy dystrybucją.

System MRP dla produkcji

Dzięki funkcjonalności systemu MRP dla produkcji można:

 • zyskać dynamiczną kontrolę nad przepływem materiałów i stanem magazynu,
 • zwiększyć płynność materiałów,
 • zautomatyzować harmonogramowanie,
 • zredukować zapasy,
 • skrócić czas realizacji zamówień,
 • zmniejszyć ryzyko błędów,
 • obniżyć koszty produkcji.

MRP w systemie Dynamics 365

System MRP dla firm produkcyjnych jest realizowany w systemie D365 pod postacią Dynamics 365 Supply Chain Management.

 • MRP przelicza wszystkie zapotrzebowania wpisane do systemu i weryfikując dostępne zapasy, bieżącą produkcję i zamówione towary, generuje kolejne planowane zlecenia produkcyjne i planowane zamówienia zakupu.
 • System oblicza dodatkowo opóźnienia (jeżeli są wymagane), czyli liczbę dni, o które należy opóźnić zaplanowane wcześniej zlecenia np. w przypadku, gdy maszyny ulegną awarii lub nie zostaną zrealizowane zaplanowane dostawy surowców.
 • Moduł planowania głównego może także generować komunikaty sugerujące wykonanie odpowiednich działań np. opóźnienia zamówienia zakupu surowców, jeżeli zlecenie produkcyjne zostanie przeplanowane na późniejszy termin ze względu na awarię lub priorytety zleceń.
 • System umożliwia generowanie i utrzymywanie równolegle wielu planów. Można je stosować w różnych celach np. planowanie długoterminowe strategiczne, średnio- lub krótkookresowe itp. System planując zlecenia produkcyjne może bazować na specyficznych dodatkowych wymaganiach i planować zlecenia według dowolnych (definiowalnych) parametrów, takich jak kolory, wielkości, parametry chemiczne lub inne, zdefiniowane przez użytkownika.

Zespół ANEGIS z doświadczeniem we wdrożeniach systemów dla firm produkcyjnych dostosuje system MRP do specyficznych potrzeb Państwa przedsiębiorstwa, zintegruje rozwiązanie z innymi aplikacjami do zarządzania procesami w firmie i zapewni ekspercką opiekę techniczną na każdym etapie realizacji projektu.

"Bazując na naszej współpracy potwierdzamy doświadczenie, profesjonalizm i rzetelność pracowników ANEGIS. Polecamy tego dostawcę jako niezawodnego partnera biznesowego."
Ewa Franczak
Group Information Systems Manager, Nicols
"Firma ANEGIS zapewniła znakomite wsparcie instalacji modułu finansowego Dynamics AX w naszej jednostce dominującej. Jej konsultanci to najwyższej jakości, wysoce skuteczni specjaliści."
Marie Capes
Dyrektor Finansów i Administracji, WPP London
"Zaangażowanie ANEGIS i rzetelne podejście były kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu przez nas decyzji o współpracy z ANEGIS. Firma nadal skutecznie i terminowo realizuje swoje cele."
Neil Hammond
Dyrektor IT, BUUK Infrastructure
"Nasze uruchomienie zakończyło się sukcesem! Dziękuję Wam wszystkim. Pozwolę sobie powtórzyć, że jestem bardzo wdzięczny!"
Dr. Rick Dannert
Project Manager, NEW YORKER
Co możemy dla Państwa zrobić?
Dziękujemy za przesłanie wiadomości. Nasz dział sprzedaży skontaktuje się z Panią/Panem jak to tylko będzie możliwe.
Oops! Something went wrong while submitting the form.