Opis rozwiązania
Przyszłość zakupów leży w Internecie – coraz więcej osób wybiera zakupy w sieci zamiast w sklepie stacjonarnym. Stąd wizja poprowadzenia własnej firmy handlowej w Internecie jest kusząca, bo trend zakupów online sprzyja otwieraniu nowych sklepów internetowych. Ale sprzedaż w Internecie to nie tylko e-sklep i obsługa klienta – to również realizacja zamówień, która wiąże się z fizycznym operowaniem produktami, ich produkcją lub zakupem, magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką. Dla osób, które chcą wejść w świat e-commerce, ale nie dysponują przestrzenią magazynową, nie chcą zamrażać gotówki w towarze lub planują różnorodny asortyment nieograniczony do towarów jednego producenta, procesy logistyczne mogą stanowić problem. Dropshipping, czyli model prowadzenia sprzedaży, w którym tych procesów nie realizuje sprzedawca, jest rozwiązaniem, z którego korzysta rzesza sprzedawców – do 2025 roku wartość globalna rynku sprzedaży w modelu dropshipping osiągnie 557,9 mld dolarów – przewiduje instytut Grand View Research.
Dropshipping i e-commerce
Dropshipping to model logistyczny sprzedaży internetowej, który nie wymaga, aby sprzedawca dysponował magazynem i był w posiadaniu sprzedawanych produktów. Za magazynowanie i realizację zamówień odpowiada dostawca.
Sprzedaż w tym modelu oznacza – dla sprzedawcy - automatyczną obsługę zamówień przez jego dostawców - czyli sprzedawca nie magazynuje produktów, nie pakuje ich i nie wysyła, czy w przypadku usług - nie musi posiadać zasobów do ich realizacji - jest jedynie pośrednikiem między klientem a dostawcą i zarabia na prowizji, którą dolicza do sprzedawanych w ten sposób produktów.
Dropshipping w praktyce
- Obsługa zamówień w modelu dropshipping
Klient składa zamówienie w sklepie internetowym sprzedawcy. Zadaniem sprzedawcy jest przekazanie dyspozycji do dostawcy, który następnie zajmie się skompletowaniem zamówienia i wysłaniem go do klienta docelowego lub realizacją zamówionej usługi. W przypadku gdy klient zamawia produkty lub usługi od wielu różnych dostawców albo zamówienie obejmuje produkty z kilku magazynów dostawcy – sprzedawca musi skalkulować sumaryczne koszty dostawy tak, aby koszty wysyłki nie pochłonęły marży uzyskanej ze sprzedaży oraz poinformować klienta docelowego o wielu wysyłkach, pozwalając mu na ich śledzenie.
- Role w modelu dropshipping
- Sprzedawca – w porozumieniu z dostawcami oferuje ich produkty i usługi w swoim sklepie, integrując swój system sprzedaży z platformą produktową i magazynową dostawców. Dzięki integracji systemów informacje w e-sklepie o dostępności danych towarów są aktualne, a to eliminuje ryzyko zamówienia przez klienta produktu, który nie jest u dostawcy dostępny i nie może zostać wysłany.
- Dostawca – pozwalając sprzedawcom na integrację e-sklepu ze swoją platformą, dostawca poszerza zasięg swoich produktów o kolejne sklepy internetowe i nowych nabywców.
- Elementy niezbędne w realizacji modelu dropshipping
- Opis oferowanych produktów i usług wraz z zestawem zdjęć i filmów ukazujących dany produkt lub usługę
- Cenniki oferowanych produktów i usług
- Dostępność produktów i usług (w przypadku produktów będą to dostępne zapasy, natomiast w przypadku usług np. kalendarz z dostępnymi oknami do realizacji usługi)
- Kanał do przekazywania zamówień
- Kanał do przekazywania statusów realizacji zamówienia
- Kanał do śledzenia paczek
Zalety modelu dropshipping dla sprzedawcy
- Brak konieczności zakupu towarów i redukcja obciążających kosztów
- Sprzedawcy nie jest potrzebna powierzchnia magazynowa
- Realizacja wysyłki przerzucona na dostawcę
- Niskie ryzyko inwestycyjne przy niewielkim wkładzie własnym
- Szeroki asortyment produktów poszerzany o ofertę nowych dostawców
- Możliwość umieszczenia w ofercie produktów o niskim i sezonowym popycie
- Niskie koszty prowadzenia biznesu
- Skupienie na promocji sklepu, produktów i kontakcie z klientem
Sprzedaż z modelu dropshipping – co określić przed rozpoczęciem:
- Rolę w modelu: sprzedawca, dostawca, sprzedawca i dostawca w zależności od kategorii
- Produkty/usługi/kategorie oferowane w modelu dropshipping
- Zapisy umowne, w tym:
- polityka cenowa - czy odbiorca będzie widział taką samą cenę u sprzedającego i dostawcy
- branding wysyłek - czy kupujący powinien być świadomy tego, że wysyłkę realizuje dostawca
- obsługa zwrotów, reklamacji, odbitek nieodebranych przesyłek – do kogo mają być kierowane zwroty: do sprzedającego, dostawcy czy producenta
- ceny dostawy – na czyich umowach będą przewożone paczki: sprzedawcy czy dostawcy; czy koszty dostawy powinny być przekazywane 1:1, czy sprzedawca będzie mógł doliczyć prowizję do kosztów dostawy; czy wysyłka produktów z wielu miejsce powinna być zsumowana a koszt skalkulowany w prowizji/marży - Stopień automatyzacji procesu: im większa skala tym wyższy poziom automatyzacji
- Narzędzia do realizacji sprzedaży w modelu dropshipping – czy system obsłuży klientów i dostawców
Wybór systemu i narzędzi do dropshipping
ANEGIS wesprze Państwa w opracowaniu i wdrożeniu planu sprzedaży w modelu dropshipping, pomoże wybrać narzędzia do realizacji usług i przeprowadzi przez proces dropshippingu, aby mogli Państwo wykorzystać potencjał tego modelu logistycznego w swoim biznesie.
Powiązane produkty
Powiązane rozwiązania
Wydarzenia


